Unatoč činjenici da je riđovka, Vipera berus, najrasprostranjenija vrsta terestričke zmije na svijetu, njezine populacije u Republici Hrvatskoj vrlo su ugrožene. Širenje obradivih površina, prekomjerno korištenje pesticida, ubrzana deforestacija i fragmentacija staništa širenjem ljudskih naselja svakako su glavni razlozi ugroženosti hrvatskih populacija. Upravo iz tog razloga, svaki novi nalaz riđovke od velike je važnosti. Članovi Hrvatskog herpetološkog društva – Hyla (Paula Dvorski i Igor Vilaj) 6. ožujka 2016. godine posjetili su jedinu zasad poznatu populaciju riđovke u Varaždinskoj županiji u mjestu Lunjkovec, nedaleko od grada Ludbrega. Prisutnost ove populacije otkrivena je tek 2014. godine u sklopu projekta „Istraživanja herpetofaune Varaždinske županije s posebnim naglaskom na zmije otrovnice” koju je financirala Javna Ustanova za upravljanje zaštićenim područjima na području Varaždinske županije.
Tijekom terenskog izlaska pronađene su dvije jedinke riđovke (juvenilna jedinka i odrasli mužjak). Zbog intenzivnih kiša posljednih tjedana šuma je pretežito poplavljenja što otežava istraživanje. No s obzirom da proljeće još nije službeno ni počelo, a priroda se tek budi ovo je itekako uspješan terenski izlazak. Osim riđovke, članovi su uočili aktivnost malog vodenjaka (Lissotriton vulgaris) te šumske smeđe žabe (Rana dalmatina).
Uočen je i značajan ljudski utjecaj jer je jedna velika livada usred šume pretvorena u oranicu, što bi moglo imati značajne posljedice na ovdašnju populaciju riđovke te je svakako nužno pratiti daljni razvoj situacije. Navedena činjenica samo upućuje na važnost stalnog monitoringa spomenute populacije.
Članovima HHD-Hyla velika je želja nastaviti monitoring spomenute populacije Capture Mark Recapture metodom, kako bi prikupili dodatna saznanja o ovoj izoliranoj i ugroženoj vrsti. Nadamo se da će u budućnosti postojati veći interes za financiranje ovog istraživanja.